Продължете към съдържанието

На 15.02.2024 г. стартира изпълнението на дейностите по проект „Силен старт“, реализиран от МОН и финансиран по програма „Образование“, чийто срок за изпълнение е пет години. Една от основните му цели е да се разгърне потенциала в предучилищното образование чрез подкрепа за личностно развитие с оглед по-успешна социална реализация. Проектът е на обща стойност 105 400 000 лева. Средствата са от Европейския социален фонд плюс и националния бюджет.
     В област Русе в изпълнението на дейностите по проект „Силен старт“ са включени 30 детски градини и 4 училища с групи за задължително предучилищно образование.
      По проект „Силен старт“ се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайното приобщаване в предучилищното образование. За целта детските градини могат да наемат психолози, логопеди и ресурсни учители. Чрез финансирането на тази дейност се подобряват възможностите за осъществяване на индивидуална и групова работа за психосоциална рехабилитация, както и за подкрепа на развитие на интересите и способностите на децата с изявени дарби.
     На фокус е също и достъпът и трайното приобщаване на деца в предучилищното образование с цел намаляване на дела на отпадналите от образователната система. Още на ниво градина или ясла децата се включват в допълнителни обучение по български език, занимания по интереси, спортни занимания, дейности, свързани с опазване на природата и др.
     Чрез различни инициативи и мероприятия родителите са активно приобщавани в процеса на предучилищно образование и в живота на образователната институция. Интензивното взаимодействие с родителите се реализира на ниво детска градина и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование с цел формиране на положителни нагласи към образованието и към пълноценното участие на децата в образователния процес.
    Предвидени са и обучения на педагогически и непедагогически специалисти, които предоставят експертно-методическа помощ по дейностите за личностно развитие. 
       Дейностите по проекта, които ще се реализират в рамките на петгодишния период на изпълнението му са следните:
     Дейност 1 „Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители, и на експерти от РУО за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. социално-емоционалното учене в детските градини, в т.ч. техни яслени групи, и училища с групи за задължително предучилищно образование както и обучения на непедагогическия персонал, вкл. образователни медиатори и социални работници за подпомагане на обучението, в съответствие с утвърдени програми за професионалното и кариерното им развитие.“
   Дейност 2 „Интензивна работа с родители на ниво детска градина, в т.ч. техни яслени групи, и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес.“
     Дейност 3 „Допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби за трайно приобщаване в предучилищното образование.“
     Дейност  4 „Обща подкрепа за личностно развитие за достъп и трайно приобщаване на деца в предучилищното образование.“